Coğrafi işaret tescilinde lider Gaziantep

Türkiye’nin coğrafi işaret tescilli ürün sayısı 2023 sonu itibarıyla 1512 oldu. Türk Patent ve Marka Kurumu’na geçen yıl 371 ürün için başvuru yapıldı ve bunlardan 209’u coğrafi işaret tescili aldı.  Kuruma en çok coğrafi işaret başvurusunda bulunan il ise 58 ürünle Hatay olurken, ürünleri en fazla tescillenen il ise 105’le Gaziantep olarak kayıtlara geçti. 

Coğrafi işaret başvurusunda 58 ürünle ilk sırada yer alan Hatay’ın 2023 sonu itibarıyla Antakya künefesi, kaytaz böreği, kömbe ve Antakya kağıt kebabının da aralarında yer aldığı 25 ürünü tescil edildi. 

Hatay’ı, Alaca tirit yemeği, İskilip gül baklavası ve Dodurga kapari turşusunun da aralarında olduğu 52 ürünle Çorum takip etti. Diyarbakır da elma dizmesi, zingil tatlısı ve kahki gibi ürünlerin de bulunduğu 21 coğrafi işaret başvurusuyla Çorum’u izledi. 

Diyarbakır’ın ardından 4’üncü sırada Kızılırmak kilimi, Kurşunlu helvası ve Çerkeş lokumunu gibi ürünleriyle Çankırı yer aldı. Bu il, 12 ürünü için tescil başvurusu yaptı. Çankırı’yı çömlek kömbesi ve lokurun da aralarında olduğu 11 ürünüyle Karaman takip etti. 

GAZİANTEP 7 ÜRÜN İÇİN SONUÇ BEKLİYOR

Coğrafi işaretli ürün tescili alan iller arasında 105’le ilk sırada yer alan Gaziantep de baklava, beyran, muska, firik, Araban sarımsağı gibi ürünlerini tescilledi. Şehrin fıstıklı-cevizli sakız helvası, fıstıklı dondurması ve sarımsak turşusunun da aralarında olduğu 7 coğrafi ürününe ilişkin başvuru süreci ise devam ediyor. 

Konya, Akşehir hersesi, tandır kebabı, Derbent fasulyesi ve Konya irmik helvasının da aralarında bulunduğu 73 ürünle 2’nci sırada dikkati çekti. Burma kadayıfı, ciğer kebabı, ekşili dolması ve hasır bileziğiyle öne çıkan Diyarbakır da 56 ürün tesciliyle 3’üncü sırada yer aldı. 
Erzurum, 55 tescil ve ayran aşı çorbası, ayva yahnisi, civil peyniri ve çılbır gibi ürünleriyle Diyarbakır’ı takip etti. Şanlıurfa da Siverek tavası, Suruç narı, Karaköprü tat karpuzunun aralarında yer aldığı 47 ürünle 5’inci sırada yer buldu. 

Öte yandan, bu yılın ilk 3 aylık döneminde TÜRKPATENT’e 107 coğrafi işaret başvurusu yapıldı. Kurum 3 ayda 47 coğrafi işareti tescilledi.  Söz konusu dönemde en fazla başvuru yapan iller 29’la Hatay, 11’le Diyarbakır ve 6’yla Malatya oldu. TÜRKPATENT bu dönemde Diyarbakır’ın 6, Çankırı’nın 4, Balıkesir’in 3 coğrafi işaretini tescilledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir