İsrail Basınından Çok Konuşulacak Türkiye İddiası

The Wall Street Journal, ABD’nin İsrail’e yeni bir askeri desteğe hazırlandığını yazarken Hamas’ın Katar’da olan bürosunun başka ülkeye taşınmasının gündemde olduğu iddia edildi.

Cumhuriyet’in aktardığına göre İsrail basını ise Hamas liderlerinin iki ülke düşündüğü belirtildi.

Kanal 12’den aktarılan haberde Katar’ın, İsrail’le yürütülen rehine pazarlıklarında Hamas üzerindeki etkisi nedeniyle artan bir baskıyla karşı karşıya olduğu kaydedildi.

TÜRKİYE VE CEZAYİR Mİ GÜNDEMDE?

Haberde Hamas liderlerinin Katar’da bulunan politbürosunun Türkiye’ye ya da Cezayir’e taşınmayı düşündükleri ileri sürüldü.


Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye, 20 Nisan’da İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile basına kapalı olarak görüştü. Görüşmede Gazze’ye yardım ve ateşkes konuları ele alındı.

WALL STREET JOURNAL’IN İDDİALARI NE?

Wall Street Journal’ın (WSJ) Arap yetkililere dayandırdığı haberde, Hamas’ın yakın zamanda liderlerinin Katar’dan ayrılması için iki bölge ülkesiyle temasa geçtiği ve bunlardan birinin Umman olduğu belirtiliyor.

Arap yetkililer, Hamas’ın Umman dahil bölgedeki iki ülkeyle temasa geçerek “siyasi liderlerinin başkentlerine yerleşmesi fikrine açık olup olmadıklarını” sorduğunu, zira Hamas’ın rehine müzakerelerinin yavaş ilerlemesinin aylarca sürebileceğini, Katar’la yakın bağlarını ve Doha’daki varlığını tehlikeye atabileceğini düşündüğünü belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir